Zprávy z tábora, 8. den, pátek 18.8.2023

Házíme a orientujeme se. První burza
Dnešek je věnován Austrálii, a tak nás budí temné zvuky didjeridoo. Ale navzdory hlubokým tónům z bluetooth reproduktoru je dnešní ráno veselé a opět velmi teplé a sluníčko se pomalu šplhá nad stromy u tábora, aby se podívalo, jak tu žijeme. Inu, žijeme si tu krásně.
Na rozcvičku jsme vyběhli po kamenité cestě až úplně  nahoru na rozcestí, kde nás rozcvičil Lukáš. Pak se děti spíše ploužily dolů do tábora na snídani, než aby vesele sbíhaly, jako v prvních dnech tábora. Přeci jen si únava vybírá první daň.
Dnes byl na programu polodenní výlet do Jindřichova Hradce, ale po poradě s Dášou jsme ho už včera zrušili. Sice je to jen 10 km, ale dojet tam, dát rozchod a dojet zpátky by zvláště u malých dětí určitě trvalo déle, než dopoledne. A přitom jsme měli nějaké resty ze středy, kdy nám déšť zabránil dokončení táborových přeborů ve vrzích a hodech. A ještě to ringo.
Tak se dnes dohrávaly zbývající zápasy v ringu a po svačině jsme teprve vyrazili na Dolní louku házet příslušným nářadím.
Jako vždy na táborech žactvo, dorost a junioři házeli diskem a oštěpem a přípravka ringem a raketkou, takovou tou hvízdající. Na rozdíl od většiny činností na táboře to není kdovíjak dramatické a zvláště pro rozhodčí, kteří pobíhají po louce a sbírají disky a oštěpy nebo natahují pásmo, to po dvou hodinách už začíná být trochu únavné. Naštěstí nám to pobíhání zpestřil krátký deštík před koncem soutěže, který vyhnal kibicující mládež, která už měla odházeno, zpátky do tábora.
Tak místo dramatických popisů jednotlivých pokusů uvedu jen několik výsledků:
Medicinbal přípravky vyhrál favorit Štěpán Koutecký, hodil před 9 metrů. Ale dotahoval ho překvapivě Matěj Horák, který dal 8,09 m. Ten také vyhrál hod ringem, jako jediný přes 20 metrů, těsně následován Alenkou s 19,69 m. Matěj také zazářil v hodu raketkou s výkonem 28,75 m a před druhým Onďou měl náskok přes dva metry. Mezi holkami podobně rozdílem třídy vyhrála všechny tři disciplíny Alenka Michnová.
U starších zmíním jen výkon Matyldy, která ve třetím pokusu v hodu diskem zkusila otočku a hodila přes 24 m, čímž sama sebe překvapila, protože to je více než její osobní rekord.
Letos tu na táboře není Honza Stejskal, takže disk ani oštěp nelétaly za 30 m, jen Matěj Nejedlý se tomu přiblížil výkonem v oštěpu 29,58 m, v disku pak David Istominov výkonem přes 27 m.
Hody na louce jsme skončili přesně v jednu hodinu, což byl čas oběda, dnes obzvláště netrpělivě očekávaného. Dnes podle jídelníčku byly totiž langoše, což je vždy veliká událost v táborovém životě.
Dáša mi kladla na srdce, abyche nezapomněl napsat, že jich v kuchyni osmažili 230 kusů. A podávali je na sladko se smetanou nebo na slano s česnekem, sýrem a kečupem. Musím potvrdit, že obě verze byly výborné.
Letos také odpadly pokusy o překonání tři roky starého rekordu spořádání 17 langošů, protože byl stanoven limit čtyři kusy na osobu. A stejně nezbyl ani kousek, všechno ty kobylky spořádaly.
Pak byl zase poobědový klid a po něm se kupodivu neudělalo horko. Ale i tak jsem se byl podívat na vodu v rybníce a byla dost zelená, tak jsem musel odmítat žádosti hlavně malých dětí o koupání. Snad zítra to bude lepší, milé děti.
Dohrávaly se poslední zápasy v ringu a my s Jendou jsme připravovali velký orientační běh pro malé i pro velké. A tentokrát se běželo po jednom, už žádné dvojice. Přípravka měla krátký okruh kolem tábora, starší běželi delší okruh po větší mapě. Kromě toho to byl speciální orientační běh, běh matematický. Každá kategorie měla na první kontrole uvedené číslo a na dalších kontrolách byly pro každou kategorii uvedné matematické operace, od prostého sčítání a odečítání pro přípravku až po mocniny a odmocniny pro nejstarší závodníky. Každý si tedy musel pamatovat číslo, které získal operací na kontrole a použít ho v matematické operaci na další kontrole. Tím také odpadly různé pastelky nebo obrázky na kontrolách, stačilo nám v cíli zkontrolovat u každého závodníka, kolik mu to vyšlo.
Musím říci, že jsem zase měl příležitost obdivovat naše svěřence. Trasa pro přípravku měla kolem 2 km a většinou ji zvládli za 11 až 12 minut, trasa pro větší měla tak 4 km a nejlepší časy byly kolem 20 minut, a to prosím v obtížném terénu a s hledáním kontrol, plus to počítání.
Začínali jsme něco po šesté hodině a do večeře v sedm se vrátili všichni malí a většina velkých. Ale na každém táborovém orienťáku se musí někdo ztratit – tak dnes si to vybraly Bára a Alice. Nemohly najít tu nejvzdálenější kontrolu, tak jsme po hodině pro ně museli dojít. Myslím, že to bylo  tím, že od předchozí kontroly si to zkrátily přes louku a asi vyšly jinde na cestu, než si myslely. Takže jsme stihli večeři celkem v normálním čase a kuchyně se na nás nezlobila.
Spočítali jsme s pokladníkem Jendou plichtíky za včerejšek a dnešek a kromě pokladny jsme také vzali k ohni velkou tajemnou bednu zakrytou víkem. Ano, dnes se chystá burza, rovněž velká událost v táborovém životě.
Jenda vyplatil plichtíky za soutěže a za atletické hody a vrhy a mohli jsme zahájit tu slavnou burzu. Dnes jsem vyvolával já a docela jsem si to užíval. Bedna byla plná užitečných věcí, které děti nutně potřebovaly a které také brzo uvidíte doma. Tedy kromě těch, které se daly sníst hned u ohně. A ty šly také za největší peníze, například megabalení Bohemia Chips se prodalo asi za 60 plichtíků. Jinak se taková burza těžko popisuje, to se musí zažít. Letos to štěstí měli kromě táborníků také rodiče Matěje a Kačenky Horákových, kteří k nám přijeli na návštěvu. Tak doufám, že se jim burza líbila.
Získali jsme do pokladny zpátky pěknou sumičku, ale zdá se, že mezi lidem je pořád dost plichtíků. Museli jsme tedy burzu ukončit, jinak by nám to všechno vykoupili a nezbylo by na burzu příští týden.
Po večeři také přijel Jarek a Andrea, tak jsme měli kytaru a po burze se zase hrálo a zpívalo. Ale děti toho asi za dnešek měly dost, brzy po desáté hodině se už lavičky u ohně vyprázdnily a děti se odebraly do říše snů.
Ještě připomenu, že dnes odjeli Ema Franková, Tomáš Sedlák (ten to měl naplánované na první týden), Tomáš Jauker a David Istominov, takže hlavně Kubovo družstvo je silně oslabené. Naopak přijeli Šimon Kubeš a Jirka Brunclík, takže možná Kubovo družstvo zase posílíme. Ale to až zítra, teď už rychle do spacáku a dobrou noc. 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *