Zprávy z tábora – 3. den

Pondělí 15.8.2016
Dnes už se termín vstávání dětí posunul směrem k normálu – štěbetání se ozývalo od nějakých tři čtvrtě na sedm. Místy to vypadalo, že se nějaký nadšený křik ozývá i od hřiště nad táborem, ale že by děti před budíčkem šly hrát ringo – to snad ne.
V půl osmé pak vyběhla služba a ječela: „Budíčéééék!“ a rozrážela dvířka stanů. Leč ouha – již nebylo koho budit.
Po rozcvičce a snídani byla chvilka klidu, to když jsme stavěli dnešní orientační závody. Letos, opět bez Pavla, jsme určili čtyři kategorie závodníků. První byla ta úplně nejmladší, pět až sedm let. Pro ně postavily Tereza P. a Eliška fáborkovou trať strží od hřiště nahoru, pak lesem do průseku a zpět ke hřišti. Zvítězil přesvědčivě Péťa od Kačky Součkové před Kačkou Kadečkovou. Ale i ostatní makali naplno a vešli se všichni do pěti minut.
Další kategorie, 9 a 10 let, běžela také podle fáborků. Zvítězil podle očekávání Teo Brcko několik vteřin před Markem Kunou. Tím, že jsme nejmladším kategoriím dali běh po fáborkách, jsme ušetřili spoustu času při hledání ztracených dětiček, a mohli jsme se plně věnovat orienťáku pro starší přípravku a žactvo.
Když jsme tu jejich trať připravovali, říkali jsme si, jestli to neděláme moc těžké. Odhadovali jsme čas proběhnutí tak na čtvrt hodiny pro mladší kategorii a nejméně půl hodiny pro starší. A doufali jsme, že se nikdo neztratí.
Pak jsme to odstartovali. Těšili jsme se na chvilku klidu, ale marně. Bára Brcková proběhla trať za 8:11 minut, další za ní Tobiáš za 8:54, třetí byl Honza Stejskal za 9:05. To jsme je tedy hrubě podcenili.
A stejně tak i u starších. Místo očekávané půlhodiny to Maruška Dvořáková stihla za 11:14. Druhý byl Ondra a třetí Kačka Žížala. Nejdelší čas byl 19 minut. No co, zřejmě slušnej oddíl.
Pak byl oběd (polévka dle Kačky a čína s rýží). Ondra se ptal, co je to za polévku. Kačka řekla, že zásmažková, což vzbudilo Ondrovu pozornost:“Jo, to je pro smažky?“ Kačka suverénně odpověděla: „Jasně, na kilo heroinu půl kila pervitinu.“ Ondra si přidal čtyři ešusy.
Po obědě a poobědovém klidu jsme vyrazili na dříví a pak se šly děti zrelaxovat do Lužnice. Podle předpovědi počasí to taky mohlo být poslední letošní koupání.
Po odpolední svačině jsme svolali děti k ohništi a Eliška jim přečetla první kapitolu celotáborové hry, jejímž hrdinou je opět náš oblíbený Petr z Kácova. Tentokrát se vydává do Království dánského a po cestě zažívá nesčetná dobrodružství. Tak pak měly zažívat i děti při hře, kterou připravily Tereza s Eliškou v lese. Hra představovala 36 lístků s čísly pověšených na stromech v lese. Na každém lístku byla část příběhu a tři volby – s odkazy na další čísla. Tak se měla družstva dopracovat až k cílovému lístku, tedy do Kobenhavenu. Hráli jsme to před lety na Myšárně a tenkrát to dětem trvalo asi hodinu, než to prošly, letos to měli první asi za čtvrt hodiny. Asi měli větší štěstí. No uvidíme u další kapitoly, kdy se bude čarovat.
Potom už bylo dokonalé osobní volno, které děti využily především k hraní ringa. Ale Tobiáš a Tom Knápek přišli za mnou, že by měli zájem o jeden ten věděckovýzkumný projekt, který jsem představil včera. Konkrétně šlo o výrobu mikroskopu z mobilního telefonu. A tak za chvíli už v jídelně, přeměněné na výzkumnou laboratoř, svištěla pilka, vrčela vrtačka a hvízdal kulatý pilník. Kluci se nezdáli, ještě před večeří měli první prototyp mikroskopu hotový. Vyzkoušíme ho zítra.
To ale zaujalo také Ondru a Martina, zvlášť, když se dozvěděli, že za úspěšný projekt může být pěkný grant v plichtících. Vybrali si výrobu brýlí pro virtuální realitu, dostali kartón a ostrý nůž a po večeři vyřezávali. Výsledky zatím neznáme.
K večeři byly bramborové šišky s mákem, které umotávaly Maruška a Tereza F. A ty byly, jako od maminky!
Pak už hořel táborák a děti se začaly shromažďovat kolem ohniště. Čekalo se na dvě hlavní události večera – rozdávání Poste Restante a výplaty plichtíků.
Dnes byla v Poste Restante taková spousta zpráv, že to Dášu přivedlo na myšlenku, že by bylo možné to využívat i pro předávání zpráv od rodičů dětem.
Stačí, když napíšete zprávu do komentářů ke Zprávám z tábora, a my ji přepíšeme na papírek a předáme příslušné ratolesti. Mohlo by to fungovat rychleji než klasická pošta a ještě ušetříte za známky. Jen prosím o stručné zprávy.
Dnes děti odpadly od ohně celkem rychle, to asi sbírají síly na zítřejší vstávání dlouho před budíčkem.

7 comments

 1. Zdravím děti a jejich vedoucí. Také jsem jezdívala na tábory a mám na ně hezké vzpomínky, ale tento byl výjimečný: před 68 lety jsme byly se sestřičkou v Srbské Kamenici a po návratu domů nás čekal bratříček, který se narodil 14.8. Koho čeká podobné překvapení? Užívejte si krásné dny ve zdraví! Tomíku posíláme s dědou velkou pusu- babí Jindra

 2. Ahoj Tome, zdraví Tě mamka a taťka a taky Harry s Čumáčkem.
  Taťka Ti posílá časopis a já dopis a fotky Harryho a Čumáčka.
  Snad pošta přijde brzo.Měj se krásně.

 3. Ahoj Honzíku,
  zdravíme Tě z civilizace a posíláme pozdrav od Darwina(ky))a Pišty a od nás pusu.Držíme palce do dalších soutěží. mami a tati

  Ahoj Péťo,
  zdravíme Tě z domova.Doufám,že jste dnes na výletě nezabloudili a že se Ti líbilo. Posíláme pusu. mami a tati

 4. Ahoj Teo,

  Bady dnes ukradl v kuchyni řízky z hub a tak Borisek musel jíst řízky z cukety.

  Ahoj Baru,

  víš, co udělá Bolt, když mu ujede autobus? Počká na něj na další zastávce.

 5. Ahojky táborníci!Skvělý nápad s předáváním vzkazů!:-)Takže rodina Vacků zdraví všechny táborníky!A Lukymu vyřiďte-Orienťáky už máš za sebou a teď tě čeká ta lepší půlka!:-)Posíláme pusu!!!mamka a taťka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *