Jak se závodilo v dubnu a květnu

IMG_9674Jarní závodní sezóna je v plném proudu, ale nezaškodí se ohlédnout za uplynulým měsícem a za tím, jak se dařilo přípravce a mladšímu žactvu. Venkovní sezónu jsme zahájili tradičním Během jarní přírodou. Stejně jako vloni jsme se vrátili do lesa „za závorou“, kde na závodníky čekal 540metrový okruh, který nejmladší přípravka běžela jednou, starší přípravka dvakrát a mladší žactvo třikrát. Stejně jako vloni přišlo potěšující množství závodníků, jejich rodičů, prarodičů a povzbuzovatelů. A děti se jim odměnily opravdovým nasazením, šly až na doraz a někdy i na slzičky. V nejmladší přípravce, ve věku sedm a méně let, běžely kluci i holky dohromady. Přesvědčivě zvítězila Maruška Janošíková, sedm vteřin za ní doběhla naše nová atletka Lucka Fořtová, a pak až byli kluci – Petr Stejskal, Ondra Ryjáček, Boris Brcko a Konstantin Pavlovič.

Další ročník přípravky, 8 a 9 let, už byl rozdělen na muže a ženy, tedy kluky a děvčata. Stejně jako vloni s velkým náskokem vyhrála Evička Janošíková, druhé Alence Větrovské nandala 13 vteřin. Běžele jen o dvě vteřiny pomaleji než vítěz mezi kluky, Lukáš Vacek. Kdo znáte Lukáše, tak asi víte, jak musela Evička makat.

IMG_9649Lukášovi silně šlapal na paty náš nový atlet Teodor Brcko, který se od samého začátku projevuje jako velice rychlý a obratný kluk (a to má ještě sestru, jak záhy uvidíme). Za vítězem zaostal jen o šest vteřin a třetímu Jirkovi Brunclíkovi dal dalších 7 vteřin. Dalších pět vteřin za ním doběhl Tonda Sak, který bude spíš sprintér než mílař, za nimi pak s odstupem Kuba Osouch a Ríša Novotný.

V oficiální přípravce, tedy kategorii dětí ročníků 2003 a 2004, se už běhalo opravdu naostro. Ona taky vzdálenost 1080 metrů po lesních pěšinách není žádná sranda, když to jdete na doraz. V prvním běhu nastoupilo pět děvčat, mezi nimi dvě nové závodnice, Martina Matysová a Bára Brcková (na pohled nenápadná sestra Teodora). Odhadoval jsem, že vyhraje Kačka Urbanová, která se sice pořád vymlouvá, že nechce běhat, ale když už vyběhne, umí to pořádně rozbalit. Po startu se taky hned ujala vedení a svým svižným stylem si ho celé první kolo udržela. Za ní v závěsu se držela Bára, která v lese za závorou jen lehce protáhla krok a na silnici byla najednou před Kačkou o dobrých deset metrů. A taky vyhrála ve IMG_9661výborném čase 4:26. Kačka za ní doběhla o 11 vteřin později, asi přeci jen trochu vytuhla. Dalších devět vteřin za Kačkou dorazila Zdenka Herdová, která se v poslední době zlepšuje každým závodem. Čtvrtá byla Adéla R. a pátá byla vyčerpaná Martina, která zřejmě zaplatila nováčkovskou daň. Ale doběhla to statečně.

Mezi kluky si na vítězství brousil zuby Dan Gribbin, protože jeho obávaní soupeři Bobeš Sak a Tomáš Buchal už byli mladší žáci a Filip Stejskal nepřišel. Ale pozor na Tobiáše Dvořáka, tomu to letos taky pěkně běhá. Dan ovšem nenechal nic na náhodě, od startu vypálil, usadil se ve vedení a nedal se předběhnout v prvním kole ani Vaškem Šteklem (zatím ještě neregistrovaným atletem), ani ve druhém kole Tobiášem, který předběhl Vaška. Dan doběhl v čase 4:09, tedy o 1 vteřinu rychleji, než běžel vloni vítěz Bobeš Sak. Tomu Danovi ta forma tedy letos opravdu stoupá. Druhý Tobiáš zaostal o 4 vteřiny a třetí Vašek asi trochu ve druhém kole vytuhl a doběhl až 8 vteřin za Tobiášem. Čtvrtý byl už s velkým odstupem Petr Machoň, pátý těsně za ním Honza Stejskal, kterému jdou více sprinty a technické disciplíny, šestý Vítek Kobrle a sedmý Filip Novotný.

IMG_9723Tři kola, tedy asi 1620 metrů běželo mladší žactvo. Protože bylo kluků i holek dohromady jen pět, odstartovali jsme je společně a věřili, že to bude kluky motivovat k vyšším výkonům, aby je nepředběhla holka. Ale ani to nebylo třeba, protože Bobeš Sak, Tomáš Buchal a Tonda Nádvorník jsou chrti už sami od sebe. Dvě kola se drželi spolu a při náběhu do posledního Bobeš přidal a náhle byl o deset metrů vepředu. Ale asi to trochu přehnal, protože když vyběhli na z lesa silnici, byli Tomáš a Tonda zase těsně za ním. Ale Bobeš je opravdu rychlý a jeho závěrům málokdo odolá, takže nakonec je usprintoval a doběhl si pro vítězství v čase 6:30. Tomáš byl jen o čtyři vteřiny za ním a Tonda o další dvě vteřiny třetí.

Děvčata běžela jen dvě, Maruška-Andulka Dvořáková (sestra Tobiáše a opravdu se jmenuje Marie Anna), a Natálka Ošmerová. Holky se ani nepokoušely se držet kluků, běžely svým tempem a Maruška (i Andulka) doběhla první v čase 7:15, Natálka pak měla lehce přes 8 minut.

A pak už byla čas na vyhlašování vítězů a rozdávání odměn. Protože běhali všichni opravdu pěkně, tak každý dostal něco na zub a na dalším tréninku pak i diplom s vlastní fotkou z tohoto vydařeného běhu jarní přírodou. Celkové výsledky běhu jsou zde. Další zpráva bude o tom, jak jsme v dubnu pořídili v městě šalin, v Brně. Další stránka