37. ročník Běhu na Kluka je za námi

Letošní ročník Běhu na Kluka byl rekordní ve dvou ohledech. Ten první ohled nebyl moc potěšující – letos byla nejmenší účast za dlouhé roky. Jen pět běžců se letos vydalo změřit síly s Klukem. Druhý ohled byl naopak velmi pozitivní – všechny dosažené časy se vešly pod 2:20 hod. Dá se tak říci, že průměrný čas letošního Běhu na Kluka je rekordní za všechny ročníky.
Nyní podrobněji k samotnému běhu. Loňský vítěz Šimon Havíř obhájil první místo i letos, systémem start-cíl překonal 26 km za 2:05 hod. Měl přitom našlápnuto na čas pod dvě hodiny, mezičasy měl skoro stejné jako vloni, ale nakonec ho udolala ta nekonečná rovinka po silnici od lesa do cíle. Ale i tak jeho výkon patří mezi ty nejlepší za celou historii Kluka.
Ostatní čtyři běžci se splnili naše doporučení držet se pospolu, abychom s Martinem nemuseli na občerstvovacích stanicích dlouho čekat. Opravdu, na Kluka doběhli ti čtyři v rozmezí minuty a půl, v Kališti při zpáteční cestě se vešli do čtyř minut. To je v podstatě další rekord letošního Kluka.
Jako druhý do cíle doběhl Dan Tomek, pravidelný účastník posledních ročníků. Celou trasu se držel 3 až 5 minut za vedoucím Šimonem a do cíle doběhl za 2:08 hod. Přitom předvedl nejlepší urychlení na zpáteční cestě, když z Kluka běžel o šest minut rychleji než na Kluka. Ono to vypadá snadno, když to je z kopce, ale běžci vědí, jak síly směrem k cíli rychle ubývají.
Třetí byl Tomáš David, který předloni běžel na Kluka poprvé za 2:14 hod, letos si vylepšil výkon na 2:10 hodin. Opravdu kvalitní čas, blízko elitě běžců na Kluka všech dob.
Další dva běžci byli klukovští nováčci – Eduard Oplatek měl premiéru za 2:15 a Pavel Schandl za 2:17 hodin. To jsou stále časy v první čtvrtině všech výsledků, a to si Pavel Schandl při bloudění ještě prohlédl o 1,5 km více jihočeské krajiny, než bylo původně plánováno.
Všichni běžci si tak plně zasloužili ceny pro vítěze a účastníky, za jejichž financování srdečně děkujeme Akademii věd ČR. Také děkujeme otci zakladateli Běhu na Kluka Tomáši Scholzovi, který nám na dálku zajistil zázemí u kongresového centra AVČR.
Takže třicátý sedmý Kluk je historií, sice skromný účastí, ale bohatý na výkony. Můžeme se už těšit na příštího Kluka a doufat v lepší účast.