Jéje, to nám to uteklo
Závěr letošního tábora byl trochu komplikovaný tím, že jsme museli vyklidit tábořiště už v pátek odpoledne. Bylo nutné tedy honbu za pokladem postavit (já a Danny), projít a vyřešit, najít a rozdělit poklady (všichni ostatní) co nejdříve, aby se stihnul oběd, zabalení a úklid tábořiště. Teď trochu předeběhnu – podařilo se to.
Proto jsme s Dannym vyráželi připravit honbu za pokladem ještě před oficiálním budíčkem a rozkaz zněl jasně: Všichni se musí vrátit maximálně do půl jedné! A tak jsme připravili krátkou a rychlou šifrovací hru o osmi kontrolách. Snažili jsme se dávat nepříliš těžké šifry, ale člověk nikdy neodhadne přesně, jak bude někdo jiný řešit určitý problém. A také zafungovalo železné pravidlo, že při každé šifrovací hře se někomu podaří přeskočit pár kontrol tím nejmíň předvídatelným způsobem.
Leč popořadě: Když jsme se něco po 10:00 vrátili do tábora, málem jsme ho nepoznali. Všechny plachty i s konstrukcemi byly sundané a postavené uprostřed tábořiště. Podsady ve stylu „kabrio“ vypadaly zvláštně osiřele. Důvodem byla prosba majitele tábořiště, abychom sundali plachty a dali je pod střechu, protože na zítra je předpovídán déšť a není dobré balit mokré stanové plachty.
Rychle jsme vydali pokyny a o půl jedenácté odstartovalo první družstvo Mirkové a Kasandry, které vyhrálo celkové bodování. Další družstva jsme pouštěli po 4 minutách podle pořadí.
První šifru předal Danny hned v táboře a bylo na ní
C |
O |
L |
P |
O |
E |
U |
O |
K |
C |
N |
L |
U |
O |
E |
K |
O |
U |
K |
T |
A |
Z |
A |
L |
E |
Družstva celkem rychle pochopila, že se jedná o oplocenku za Leteckou loukou. Možná stačilo zašifrovat jen „Louka“ a našli by to taky, protože to byla jediná louka v okolí, která nebyla ohrazená, takže jsme na ní nejen pouštěli letadla, ale také házeli diskem a oštěpem. Na plotě oplocenky pak byla další šifra, která pravila, že „Sourozenec – osobní zájmeno – značka prvku cer“ a za tím byl obrázek visacího zámku. To bylo celkem jasné: Bratr-oni-ce a zámek. Družstva na mapě lokalizovala slovo zám. a spěchala po rozcvičkové cestě do Bratronic. Zatím to probíhalo rychle, ale některá družstva se zasekla u šifry, kterou nalezla u rezavého plechového plotu (zřejmě původního) kolem bratronického zámku: KHJNUJZ. Museli jsme telefonicky poradit, že to je pouhý posun písmen v abecedě, což po vyluštění dávalo LIKOVKA. To je rybník, ke kterému jsme občas běželi na rozcvičku.
Tam nastal první zádrhel. Šifry v rybníku byly v nafouknutých balóncích, které byly ukotveny nedaleko břehu, kam se vybraní dobrodinci mohli snadno dobrodit. Ale u jednoho balónku byl asi lehký kotevní kamínek a krátký provázek, takže ho vítr odnesl doprostřed rybníka. A zde je třeba ocenit obětavost Amálky Ambrožové, která pro ten balónek doplavala.
V balóncích byly obrázky s kreslenými příběhy detektiva Ludvíka a tři různé odpovědi směrovaly na tři různé kontroly v terénu.
Správná odpověď posílala družstva na klády u rozcestí, i když některá družstva pro jistotu oběhla všechny tři kontroly. U klád jsme ale nachystali menší chyták – nebyly tam papírky se šiframi, ale na jedné kládě bylo fixem napsáno DLIV. Domnívali jsme se s Dannym, že římská čísla nebudou dělat současným středoškolákům problém, ale to jsme se spletli – myslím, že všechna družstva kromě Bářina potřebovala nápovědu, aby zjistila, že „554“.
Naštěstí už většina soutěžících znala moje fígle a hned běžela na kótu 554,0, což byl triangulační bod asi 100 m od tábora. Tam je ale čekala šifra, kterou jsem už dlouho nepoužil – mřížka 12×12 se slovem MILCICE v horní řádce a zbytkem vyplněným písmeny, z nichž pouze písmena K tvořila tvar kruhu s křížkem nahoře. A tady vznikl jediný větší zádrhel dnešní honby za pokladem. Dvě družstva – Davida a Zdenky – místo aby pílila ke kapličce v Milčicích, jak bylo zamýšleno a jak udělala ostatní družstva, tak dlouho hledala slova v té změti náhodných písmen kolem písmen K, až našla ROAZ, z čehož luštitelé odvodili ROZA, což je růženec – a utíkali hned ke křížku u silnice, kde jsme shodou okolností schovali poslední šifru. Přeskočili tak složitě, ale neúmyslně jednu kontrolu v Milčicích. Ostatní družstva našla u kapličky útržek mapy s označeným křížkem a šifra u křížku pravila: Další kontrola je, kde vlajka vlaje, což byl jasný odkaz na stožár v táboře.
Aby ta dvě pomýlená družstva neměla neoprávněnou výhodu, dali jsme jim 10minutovou penalizaci. Pak teprve mohli začít zkoumat stožár a celkem rychle objevili další z mých oblíbených fíglů – malý papírek s nápisem, připevněný na vlajce na stožáru. Ze země absolutně nebylo možné nápis malým písmem přečíst, ale ačkoli Zdena i David byli poprvé na honbě za pokladem, rychle přišli na jediné možné řešení (kromě spuštění vlajky, což jsem zakázal) – jestlipak nemám nějaký dalekohled. Obvykle s sebou dva až tři nosívám, tak jsem jim jeden půjčil. Když se vítr utišil a necloumal vlajkou, brzy přečetli: 1. poklad – papír, 2. poklad – umývárna.
Těšil jsem se, jak budou dlouho přemítat, který papír máme na mysli, ale Zdenka okamžitě vyrazila ke koši na papír, vyrvala falešné dno tvořené pytelm na odpadky a vytáhla ten hlavní a největší poklad v černém pytli. Péťa Stejskal odběhl k umývárně a naši složitě vybudovanou skrýš odhalil během pár minut. Tak to jsme trochu hledače podcenili, očekával jsem, že se tu sejdou všechna družstva a budou dlouho hledat a obracet každý papírek.
Zbylá tři družstva přiběhla téměř současně s nalezením pokladů a trochu se rozčilovala, že těch deset minut penalizace bylo málo, když tím David a Zdenka ušteřili cestu do Milčic. Asi měli pravdu, ale už se nedalo nic dělat. Matěj dalekohledem rychle našel popisy úkrytů dalších pokladů (maringotka, za klubovnou a dřevník) a když poklady tří družstev sesypali na hromadu, ukázalo se, že všechny poklady jsou velmi podobně bohaté, hlavně na sponzorské kancelářské a školní potřeby (takové nenápadné připomenutí), ale i na různá oblíbené pochutiny. Takže svár byl zažehnán, poklady byly částečně rozděleny a částečně snědeny – a bylo půl jedné. Rozkaz byl splněn.
No a pak byl poslední oběd. Ještě jsme pomohli majiteli tábořiště panu Blšťákovi, který mezitím přijel přebrat tábor, odnosit postele a podlážky ze stanů k umývárně, zabalili jsme si naposled věci do tašek a batohů – a pak jsme čekali. Byl totiž pátek, rodiče táborníků byli v práci a postupně přijížděli podle svých možností. Po druhé hodině už začala přijíždět první rodičovská auta, nakládaly se kola a kufry a batohy a tašku, odjíždějící se dlouze loučili se zůstávajícími, pro které záhy přjížděli také rodiče.
A tak odjel Šimon Kubeš, Honza a Péťa Stejskalovi, Veronika Hejdová, Štěpán Zelinka, Matylda s Amálkou Ambrožovou, David Czepiec, Jirka i Onďa Brunclíkovi, trojice Bára, Zoe a Rozárka Martykánovy, Zdenka Herdová, Šimon Brůžek, Vojta i Anička Kaštovští, Anička Štancelová, Ondra Šustr, Marek Kuna, Matěj Nejedlý i Jirka Dohnal, nakonec Lea odvezla Editu Nagyovou a odjeli Michnovi s Alenkou a Janičkou, Lenka Baronová s Martym. S Dášou jsme se navzájem pochválili, jak se nám ten tábor zase pěkně povedl, a potom Dáša odvezla kromě táborového vybavení také Šimona Hřebeckého a Tomáše Hálka. Společně jsme tu strávili krásných třináct dní mezi kamarády, v přírodě, v primitivních podmínkách a věřím, že všichni si to užili stejně jako já.
Teď už je každý doma a čeká ho škola, práce, běžné starosti a radosti – ale (jak tu pokaždé píšu) to už je jiná pohádka. Ta naše pohádka skončila v pátek 28.8.2020 odpoledne, ale doufám, že bude pokračovat ve vzpomínkách mnohem déle. O to zachování vzpomínek jsem se snažil psaním těchto zpráviček z každého dne tábora a jestli se vám líbily, tak to ponocování nebylo nadarmo.
Děkujeme za přízeň, rodičům děkujeme za půjčení dětí, vedoucím a pomocníkům děkujeme za pomoc s programem a s provozem tábora a … už toho nechám. Loučení má být krátké.
Tak ahoj
Láďa
My také děkujeme všem vedoucím, kuchařům a kuchtíkům i pomocníkům a hlavně Láďovi za skvělé informace z tábora – je to na vydání knížky, která by se určitě stala bestsellerem :-)
Jirkovi se moc líbilo.
Dohnalovi
Také se přidávám s díky a velkou pochvalou za skvělý tábor. Šimon byl neuvěřitelně nadšený a už se prý nemůže dočkat, až pojede na ten další. Bude se mít celý rok na co těšit. :-) Díky moc.
Lenka Brůžková
Já bych chtěl hlavně poděkovat nikoli za zprávičky, ale za pořádné zprávy, díky nimž jsem se každý den dovídal o tom, co tam na táboře ten náš Šimon i ostatní děti děti dělají.
Děda
Také se přidám a s perfektní partou jsem se synem Tomem strávil s vámi první týden jako tzv. pomocník s Jardou Mlezivů, byl to super tábor a zase za rok, Dáše a Láďovi sklání poklonu.
Také se přidáváme k pochvalným zprávám k organizaci a průběhu skvělého tábora.Podařilo se vám rozmluvit Šimona (celou cestu domů nám vykládal zážitky z tábora) a objevit v něm kapitánské schopnosti….a to se cení:-) Při odjezdu děti běžely za naším autem a Šimon si s nimi musel plácat z okýnka, i když už se předtím několikrát rozloučily. Bylo vidět, že se na táboře utvořila prima parta. Zdraví Kubešovi
Ahoj děkuji všem , Štěpán byl nadšený a spokojený z Tábora se mu nechtělo byl poprvé byly trošku obavy,ale když jsme přijeli hlásil bylo to „bombový“takže doma musím křičet“žrasoo“už se těší na příští rok děkuji všem
Opět se to čte,jedná báseň,táborové zápisky u nás doma nepříjdou nazmar,poctivě je tisknu,pak si je přečte Martin a poté uložíme mezi zápisky minulých táborů.Chci poděkovat všem,co se o naše mláďata starali,moc,moc dík.
A já nasedám do vlaku a jedu naproti našemu tábornįkovi,v 7.00 zdárně vyrazil z Českých Budějovic,tak snad se někde v Brně potkáme.Užijte si konec prázdnin…
Chtěla bych vám všem moc poděkovat za uspořádání a průběh tábora. Kluci byli moc spokojení, a že už se těší na další.
Ještě jednou díky
Katka