Zprávy z tábora – 12. den, středa 26.8.2020

Hry, samé hry … a Vontové
Zase bylo krásné jasné ráno, ani rosa nebyla, jaké bylo teplo. Vyběhli jsme na rozcvičku opět směrem na Bratronice a tam nás rozcvičila Bára Brcková. Tvrdila nám, že poslední výzkumy prokázaly, že pokud cvičíme a máme přitom na každé ruce spojený ukazováček s palcem do kroužku, přijímáme více pozitivní energie a líp se nám cvičí. A opravdu, fungovalo to! Byli jsme tak nabití tou pozitivní energií, že se mnou vyběhli na delší okruh přes Bratronice Matěj, Jirka Dohnal, Vojta Kaštovský a Tomáš Hálek.
Dnes byly na programu samé hry, ale po včerejším výšlapu jsme zamýšleli hry více na pohodu. A tu nejpohodovější hru zorganizovala Lea hned po snídani. Jmenovala se hra na dobré skutky, nebo tak nějak. Spočívala v tom, že si každý vylosoval jméno jiného táborníka a měl za úkol mu během celého dne prokazovat dobré skutky, ale tak, aby dotyčný nezjistil, kdo je koná. A jako drobná motivace, kromě toho pocitu dobrého činu, byly slíbeny plichtíky za odhalení, případně za to, nenechat se odhalit.
Pak jsme nasadili táborovou klasiku – Navigaci v mlze. Vedoucí měl nevidící svěřence zvukem navigovat tak, aby od klubovny prošli přes tábor a vyšli uličkou mezi stany na hřiště. Přitom měl navigovat všechny najednou. Po tábořišti se tak trhaně pohybovaly postavy se zavázanýma očima s rukama strnule nataženýma před sebou, skoro jako v nějakém filmu o zombie. Do toho se ozývaly zvuky jako „Pé el, Jé rrrrrr, Áká pé“, tedy Petr doleva, Jirka rovně, Anička K. doprava. Nebylo to snadné udržovat všechny ty kráčející postavy v jednom směru, zvláště malé děti si pletly signály i levou a pravou stranu. A tak nakonec vyhrálo Zdenčino družstvo Kingsmani, které mělo starší členy, kteří se navigovali výrazně snadněji.
Další hrou byl povinný Dekomlat. Bez něj se nemůže konat žádný náš tábor. Jedná se o lehce brutální hru, kterou ale děti milují, a dávají si soukromé souboje i po skončení oficiálního turnaje. Hra spočívá v tom, že se dvěma soupeřům zavážou oči a v kruhu o průměru asi 5 metrů mají najít stočené a svázané deky, dnes tedy jen svázané ručníky. Vyhrává ten, kdo soupeře třikrát přetáhne tou dekou/ručníkem. Z popisu je snad patrné, jak napínavá a dynamická hra to je. To počáteční hledání deky co nejrychleji, aby ji soupeř nenašel dříve, ten pocit, když najdete deku a víte, že soupeř se vám plazí někde dole u nohou ve strachu před zásahem; ale nejlepší podívaná je, když oba již našli své deky a svádějí vyrovnaný souboj.
Nejlepší na té hře je, že celkem nezáleží na síle nebo rychlosti, kdo má štěstí a najde deku dříve, má velkou šanci vyhrát. Turnaj jsme ale stejně pro jistotu rozdělili na velké a malé bojovníky, každá skupina měla vlastní kruh. Deky i ručníky jsou sice měkké věci, ale když takového staršího žáka chytne to pravé bojové šílenství (takzvaný berserk), je schopen přizabít i sobě rovného, natož někoho z přípravky.
Po Dekomlatu byla chvilka volna před obědem, kterou družstva vyplnila psaním scénářů a zkoušením, protože premiéry divadelních kusů budou už zítra.
Po obědě (sýrové placičky s bramborem) družstva dál ladila svá vystoupení, ale pak jsme je nalákali na úplně novou soutěž, kterou jsme na táborech ještě neměli – šipky. Do táborového inventáře jsme dokoupili terč se třemi šipkami a ten jsme teď pověsili v jídelně. Postupně se tam vytvořila fronta zájemců, kteří si to chtěli vyzkoušet, a opět úspěch v této hře nezáležel na síle, rychlosti nebo bohatství v plichtících. Spíš to vypadalo, že výsledky jsou dost náhodné. Když jsme začali oficiální soutěž (každý měl šest hodů a bodový zisk se sčítal), nejmenší počet bodů byl šest a největší 102 Jirky Dohnala, který by asi s tvrzením o náhodnosti nesouhlasil, protože trefil úplný střed za 50 bodů.
Družstva ale ani potom neměla klid na uměleckou tvůrčí práci. Danny, povzbuzen úspěchem svých dvou soutěží Riskuj!, se vytasil s další. Nyní měl témata Hlášky z filmů, Poznej atleta, Tábor, Hudba, Geografie ČR, Umění. A opět tím zaujal všechny táborníky. Většinou ukazovaly obdivuhodné znalosti, i když David na otázku Poznej atleta: žena, olympijská vítězka, oštěp, dřevěný, správně odpověděl Zátopková a na otázku na celé jméno tvrdil, že se jmenovala Emila Zátopková.
Pak jsme s Leou usoudili, že se dnes děti nějak málo hýbaly, tak jsme ještě uspořádali turnaj v Šátkované. To je silně akční hra, kde se bojuje o míče uložené v brankách družstev, a hráči vyřazují soupeře sebráním šátku zastrčeného vzadu za pas. Tady už silně závisí na síle, rychlosti a obratnosti, proto taky vyhrálo Davidovo družstvo. Ale užili si to všichni a byly k viděné pěkné akční souboje i velkolepé útěky s míčem přes celé hřiště. Bára Brcková předvedla krásnou rybičku při pronásledování Tomáše Hálka a svůj míč zachránila.
Danny se překonával a ve spolupráci s Alenou a Jarkem vytvořili další sadu otázek Riskuj!, tentokrát s tématy Star Wars, Jídlo, Malíři, Boty, Informatika, České filmy. A zase měl plný sál. Za pořadí se totiž vyplácely plichtíky plus plichtíky za úspěšně zodpovězené bonusové otázky.
Po večeři jsme se rozloučili s Terezou Faktorovou a Ditou Poslušnou, které nám tu pomáhaly s programem, a začali jsme se chystat na předposlední táborák. Ale dnes celý den foukal silný vítr, několika stanům dokonce skoro sundal plachty, a Jarek zjistil, že podle předpovědi má foukat hodně i večer. To společně s faktem, že naše táborové ohniště je přímo u lesa, vedlo k rozhodnutí nepokoušet štěstí a zrušit dnešní táborák. A aby děti neplakaly, zřídili jsme znovu táborové kino a vybrali jsme, jako vzpomínku na loňský tábor, český film Záhada hlavolamu. Opět jsme s hochy Rychlých šípů bojovali s Vonty, utíkali temnými uličkami a postupně odhalovali tajemství Jana Tleskače, až do toho smutného konce, kdy byl ježek v kleci utopen ve stoce pod kostelem svatého Jakuba.
Kino skončilo po desáté hodině, takže se šlo rovnou do postele.
Tak dobrou předposlední noc

One comment

  1. klobouk dolů před Láďou Kučerou. Sleduji jako ranní radovánku zprávy z tábora, zejména o Aničce K a Vojtovi. výšlap jsem sledovala podle podrobné automapy. Je to bezva, co všecko ty děti zažijí a komentář je velmi pěkný.
    Děkuji Vám babka Mi

Comments are closed.