Plzeňská letní olympiáda dětí a mládeže před týdnem skončila

Přináším malé ohlédnutí za jeho soutěžemi. Jak si vedla Jihočeská atletika na LODM 2015.

15.06.2015 Pondělní ráno odstartovalo na Olympiádě dětí a mládeže boje o cenné kovy. Ty první se rozdělovaly v královně sportů, atletice. Mladší žákyně měly na programu hod kriketovým míčkem, ve kterém zvítězila Tereza Korhoňová z Olomouckého kraje, která zvítězila výkonem 54,10 metrů. Stříbro Lucie Králové 52,99 metrů a bronz Marie Svozilová 52,92. Zuzana Berounská 14. místo 42,16. Pavla Basíková 19. místo 36,67. Druhou medailovou disciplínou byl vrh koulí starších žákyň. Roli favoritky potvrdila Denisa Přečková z Moravskoslezského kraje a výkonem 12,80 m s přehledem zvítězila, Michaela Vedrová 12,01 m brala stříbro, Kristýna Koutná 11. místo 10,18, Andrea Bělohlavová 16. místo 9,75. I přes nepřízeň počasí byly tribuny zaplněny a diváci měli možnost vidět několik dalších disciplín – kvalifikace skoku vysokého a skoku dalekého či rozběhy na 800 m, kde náš Bohumil Sak zabojoval a postoupil do finále.

16.06.2015 Úterním dopolednem odstartoval na atletickém stadionu druhý soutěžní den, 60 m mladších žákyň, přinesla kvalitní výkony. Vítězka, Eliška Semecká z Prahy, časem 7,91 a jasně dominovala. Barbara Píchalová, se musela spokojit se stříbrem. U mladších si pro zlato s přehledem doběhl zástupce Ústeckého kraje, Christinel Bobe Corvin. Na obdobné trati potvrdila svou suverenitu česká halová rekordmanka Anna Kerbachová z Prahy. Zvítězila časem 7,70 před Terezou Elenou Šínovou. U opačného pohlaví to bylo vítězství pro kraj Karlovarský zásluhou Matěje Nádhery a jeho času 7,07. Stříbrný Filip Bárta v dresu Jihočeského kraje, bronz si veze Daniel Vejražka do Ústí. Konalo se rovněž finále mladších žáků v hodu míčkem. Zlatou medaili vybojoval pro Jihomoravský kraj Tomáš Hrbek hodem dlouhým 71,70 m, stříbrný Miroslav Špicar 70,11 m. Na třetí příčku vyšplhal jihočeský sportovec Erik Šutera 65,90 m. Adam Cabadaj 20. místo 50, 71. Svého finálového klání se dočkali i koulaři, Prvenství v této disciplíně si připsal Jakub Héža z Olomouckého kraje 17,04 m. Druhý v pořadí Adam Kuchta 15,02 metru, na bronzové příčce se umístil Jihočech David Tupý 14,98 m. Adam Zeman 11. místo 12,90.

17.06.2015 Slunečné dopoledne provázelo další soutěžní den na atletickém stadionu v Plzni. Mladší žákyně ve skoku dalekém první místo 5,18 m Eliška Semecká, reprezentující hlavní město. Na stříbrnou příčku doskočila s 5,12 m Vendula Štanclová. Bronz Johana Coufalová 5,10 m. Sedmá Anna Řezníková 4,81, osmá Gabriela Tvrzová 4,80. I starší žáci bojovali ve skoku do dálky o cenné kovy. Nejlepší výkon předvedl Eliáš Urban z Jihomoravského kraje, 6,58 m, stříbrný Jihočech Filip Bárta s výkonem 6,51 m a třetí František Buba 6,39 m. Další disciplínou pro děvčata v mladší věkové kategorii bylo finále běhu na 800 metrů. V čase 2:23,29 si pro vítězství doběhla Karolína Sasynová, o pár setin zpět byla závodnice Nikola Bisová spolu s bronzovou, Kristýnou Čajkovou. Finále v běhu na 800 metrů měli na programu také mladší žáci. Nejrychlejším běžcem na této trati se stal Jonáš Jiránek v čase 2:13,85. Stříbrnou medaili vybojoval Jakub Davidík, 2:15,99. Třetí příčku si zajistil Petr Novák s časem 2:16,68, náš Bohumil Sak byl po odvážném trháku v prvním kole nakonec sedmý. V běhu na 300 metrů se rozdělovaly medaile mezi staršími žákyněmi. Tu nejcennější má za čas 40,37 Anna Kozlová, stříbro Barbora Veselá, bronz si veze Barbora Malíková. Finálový závod starších žáků na 300 metrů přinesl dokonce i národní rekord žactva, o což se postaral Matěj Krsek čas 34,29. stříbrnou pozici Daniel Vejražka s časem 34,8 a bronzovou medaili Matěj Nádhera 34,87, Tomáš Němejc doběhl 6. a Jakub Brož 8. V kategorii mladších žákyň se rozhodovalo ve skoku do výšky. Vyhrála Daniela Volná pokus 1,60 m jí stačil ke zlaté medaili, druhá skončila Vendula Štanclová 1,55 m a třetí Karolína Šimůnková 1,52 m. Karolína Mášková skočila 1,43 a byla 7.
Starší žáci bojovali o cenné kovy ve výšce. Prvenství Patrik Vašíček 1,91 m, což byla vítězná výška. Stříbrná Tadeáš Vojtěch Hacuš, jehož výkon měřil 1,85 m. Třetí příčka patří Jihočechovi Adamu Vašovi, 1,82 m. Antonín Matějček se 1,73 m bral 5. místo. Rovněž v hodu oštěpem soutěžili starší žáci. Nejcennější kov vybojoval Adam Kuchta, 55,70 m, druhý s 52,66 m Jan Patka. Bronz Jan Lališ s 51,55 m. Loňský mistr ČR Antonín Švarc byl po nemoci 11. s 41,75, Adam Zeman 12. místo 40, 24 m.
18.06.2015 Běh na 60 metrů s překážkami mladších žákyň, zvítězila Barbara Píchalová, ve finále byla Johana Šímová 6., Pavla Basiková 7. V běhu na 60 metrů s překážkami mladších žáků zvítězil Tomáš Kratochvíl z Jihočeského kraje ve výborném čase 9,29. Radost přineslo Moravskoslezskému kraji vítězství Michaely Vedrové v hodu oštěpem. Eliška Sýkorová 4. místo 38,25. Andrea Bělohlavová 9. místo 32,29. Další dvě první místa odváží do Prahy Tereza Elena Šínová a Ivan Zavřel v kategoriích 100 metrů s překážkami starších žákyň a žáků.
Trofej pro Plzeňský kraj sice vybojovala Anna Suráková v běhu na 800 metrů starších žákyň, ale výborný výkon podala i naše Barbora Havlíčková, těsně druhá v čase 2:17,65. Vítězství v běhu na 1500 m starších žáků dosáhl Daniel Kotyza., Marek Strnad byl po boji 7. První místo ve výškařském sektoru vybojovala Denisa Pešová. Daniela Vránová skočila 1,53 14. místo. Jak by asi dopadla naše Katka Žohová s OR 1,55? Mladší žáci ve skoku do výšky 10. Jan Daniel s 1,45. Dálku pak ovládl Tomáš Kratochvíl z Jihočeského kraje v krajském rekordu 6,11. Vojtěch Veith v kvalifikaci lehce 5,10, ve finále „jen“ 4,58.
Sportovní dopoledne vyvrcholilo běhy 4×60 metrů a po vyrovnaných bojích na dráze zvítězila v mladších žákyních štafeta Libereckého kraje Dívky Řezníková, Vozábalová, Šímová, Basíková šesté, ve starších žákyních Praha Štafeta JČ Urbanová, Bělohlavová, Reindlová, Suková doběhla v 10. čase., v mladších žácích Ústecký kraj Kratochvíl, Šutera, Sak, Veith o setinu 7 a ve starších žácích kraj Jihočeský Bárta, Matějček, Brož a Němejc.
I přes nepřízeň počasí bylo dosaženo výborných sportovních výkonů a díky napínavým a vyrovnaným soubojů odcházeli diváci spokojeni a nadšeni domů.