Jak jsme závodili v březnu 2015

Letošní březen byl pro barvy oddílu SK Čtyři Dvory velice úspěšný. Který jiný měsíc se zatím může pochlubit takovou záplavou medailí, mezi nimiž samozřejmě nejvíce září dva tituly mistryně ČR, které vybojovala naše fenomenální běžkyně Bára Havlíčková.
První titul Bára získala na halovém mistrovství republiky 1. března v Jablonci na trati 1500 časem 4:47,59, který ji řadí na třetí místo v historických tabulkách ČR. Druhou zlatou medaili mistryně ČR si vyběhala v Rumburku na mistrovství republiky v přespolním běhu 21. března na trati 3 km časem 11:28 min.
Kromě toho si vyběhala na běžkách dalších několik zlatých medailí na mistrovství republiky v lyžování. Jsme na ni právem hrdi.

Bára v cíli 1500 m (foto: atletika.cz)

Ale ostatní naši závodníci nezůstávají pozadu. Sice ještě nesbírají medaile na MČR, ale svými výkony a hlavně nadšením pro závody.
Povzbuzeni loňským úspěchem jsme se letos opět vydali 21. března do Jablonce na Velikonoční halu. A nebyla to nějaká skromná výprava – objednali jsme autobus a skoro celý ho zaplnili. Jelo 26 závodníků a šestičlenný tým trenérů, koučů, kuchařů, masérů a psychologů. Ubytování bylo zajištěno opět ve spřátelené Obchodní akademii.
Samotné závody se velice povedly i přes ohromné množství závodníků z mnoha oddílů celé republiky, především v kategorii přípravek; však také mají jablonečtí atleti zkušenosti s organizací velkých závodů.
Většina našich atletů jsou již ostřílení závodníci, ale pro některé to byly úplně první závody. Nikdo ale nebrečel a všichni závodili jako o život. Lenka Ošmerová se pečlivě starala, aby každý věděl, kdy a co poběží nebo bude házet a skákat, sledovala výsledky, motivovala a společně s celou naší skupinou povzbuzovala. I když jsme nebyli nejpočetnější výprava, byli jsme jednou z nejhlasitějších. Lenka ze svých statistik nakonec vyčetla, že v Jablonci bylo překonáno 49 osobních rekordů. Na 26 závodníků to není špatný průměr, že? Všem našim závodníkům, těm zkušeným vlkům (a vlčicím) i úplným zeleným nováčkům patří velký dík a obdiv za předvedené výkony.
A nesmíme zapomenout na překvapení, které nám, trenérům, na zpáteční cestě připravila naše dobrá duše Lenka Ošmerová a nacvičila společně s celou závodnickou výpravou. Na jedné pumpě na dálnici jsme vystoupili, sestava s Lenkou a Monikou se postavili do tvaru hudebního tělesa a zazpívali nám ódu na Čtyrák, Pavla Nováka, trenéry a dobrou náladu v celé naší partě. Bylo to něco úžasného a byli jsme opravdu dojati. Díky Lenko a všichni ostatní zpěváčci!

3. Kristýna Psohlavcová, 800 m, 3:01,58 min
Přípravka závodila ve čtyřboji a i když na medaile nikdo nedosáhl, HOnza Stejskal a Kačka Urbanová měli druhé nejlepší výkony v medicinbalu (Kačka nevyhrála jen proto, že jablonečtí pořadatelé určili jiná pravidla pro hod, než je Kačka zvyklá)

Kačka Ž. se raduje z medaile

Tím ale ještě naše březnové závodění neskončilo, jen jsme se rozloučili s halovou sezónou.
Dalším závodem byl tradiční Běh jarní přírodou ve čtvrtek 26. března, tentokrát pod vedením Pavla Nováka s dopomocí Magdy Vozobulové a ochotných rodičů. Pro tento závod si děti údajně vyžádaly delší trasy, takže i úplně nejmenší přípravka běžela skoro kilometr a mladší žactvo 1900 m.
Jména na prvních místech nás nepřekvapila, od nich se to v podstatě očekávalo (kromě Honzy Stejskala, který předběhl Lukáše Vacka; 1400 m opravdu není žádný sprint), ale zajímavější bylo sledovat časy těch za nimi, tedy té rostoucí konkurence, což jsou Matouš Kubeš v nejmladší přípravce, který doběhl za Teodorem a Lukášem Kvasničkou, Nikolka Houdková, která prohnala Tínu Stejskalovou a utekla Marušce Janošíkové, Lucka Kindlmannová, která se docela udržela Báry Brckové a Evičky Janošíkové. Že by nám rostla další generace vytrvalců?

Naši vytrvalci měli možnost se projevit na dalších březnových závodech – Mistrovství Plzeňského a Jihočeského kraje v přespolním běhu ve Střelských Hošticích v sobotu 28. března. Ale i když běželi až na doraz, jak mají všichni ve zvyku, na stupně vítězů stoupli jen Toník Sak a Tobiáš Dvořák mezi nejlepšími Jihočechy. V opravdu silné konkurenci se naši ostatní běžci na bednu nedostali. Výsledky přespoláku jsou zde.

Poslední březnový závod, v kterém závodili borci SK Čtyři Dvory, byl 9. ročník Rožnovské laťky. Zde Fanda Cais skončil druhý s výkonem 170 cm a Honza Daniel ve své kategorii vyhrál vyrovnaným osobním rekordem 145 cm.

To bylo tedy naše březnové závodění, doufejme, že v nastaveném trendu sběru zlatých medailí a mistrovských titulů budeme pokračovat. Závodů a tedy příležitostí k tomu bude v letošní jarní sezóně dost.

Děkujeme všem závodníkům za úsilí a dosažené výkony a rodičům za neutuchající podporu.