21.1.
Dnes se stala neuvěřitelná věc: byl jsem jednou advokátní kanceláří vyrozuměn o dědictví, které jsem získal po svém podivínském prastrýci Arturovi. Nikdy jsem ho neviděl, u nás doma se o něm moc nemluvilo, prý to byl podivín. Prastrýc před mnoha lety v pokročilém věku zmizel a nedávno byl prohlášen za mrtvého. Nikdo z příbuzných již nežije, a tak se mi dostalo nečekaného dědictví. Uvidíme, třeba jsem již boháčem. Kéž by!!
23.1.
Nejsem boháčem. Prastrýc Artur byl opravdu velmi podivínský člověk. V advokátní kanceláři mi předali vše, co po něm zbylo – hromada jakýchsi podivných knih a několik sešitů jeho zápisků, sbírka jakýchsi zrezivělých předmětů, snad zbraní nebo nástrojů. Z knih a zápisků věru nejsem moudrý. Zběžně jsem je prolistoval, ale ničemu z toho jsem nerozuměl. Vypadalo to, jakoby se zajímal o dávnou historii naší země. Že by ty předměty byly vykopávky? Snad dostanu nějaké peníze alespoň za ten starý papír.
30.1.
Ještě jsem ty staré knihy a sešity neodnesl. Jen mi v mém malém bytě zabírají místo, a přesto se nedokážu přinutit je vyhodit. Zdá se mi, že na těch prastarých knihách lpí nějaký závoj tajemství.
15.2.
Dnes se mi stala podivná věc: byl jsem v knihovně a hledal jsem něco pro svou práci, a tu jsem v polici zahlédl zvláštní knihu, která sem očividně nepatřila. Na hřbetu byl napsán název podivnými písmeny a jakoby z ní sálal jakási cizota. Zvědavě jsem ji vytáhl z police a rozevřel. Očima jsem skákal po řádcích, ale slova se mi z těch písmenek neskládala, nerozuměl jsem vůbec ničemu. Ale pak se kniha rozevřela na stránce, kde byl vlepený útržek papíru se zvláštními obrázky, vypadalo to jako delší linie různě přeškrtané krátkými kolmými čárkami. V tu chvíli mi něco v hlavě zaťukalo – tyhle podivné znaky jsem přeci už někde viděl. Ale kde? Zíral jsem na ten lístek, před očima mi skákaly to zvláštní čárky – ano, už to mám! To jsem přeci zahlédl v těch sešitech, které jsem zdědil po prastrýci. Teď ani nevím proč, ale znaky na lístku jsem pečlivě překreslil do svého notesu. Zkusím najít některé ty znaky v prastrýcových sešitech, třeba se dozvím, čím se tak usilovně zabýval.
Úkol 1: Lístek s oghamským písmem v knize (azbukou) v knihovně – najít na jeden pokus knihu, která tam nepatří. Lístek obkreslit. Vyluštění písma: najít ústřižky s jednotlivými písmeny poschovávané v táboře (nebo v lese). Zpráva („Mluvící kameny u dračí hlavy mne dovedly až k…“).