Loading images...
Nejčtenější
Archív
Fotografie z našich akcí
IMG_2589105_4174IMG_2257IMG_4331
Jaké bude počasí
Počasí České Budějovice - Slunečno.cz
Náš oddíl podporují

Statutární město
České BudějoviceGIVT.CZ

_

Lehký orient, koupání a nečekané bohatství

Dnes ráno nastal velmi vzácný táborový jev, který stojí za zaznamenání. Dětičky první den v táboře nevstávaly ani v půl šesté, ani v šest, dokonce ani v půl sedmé. Až od sedmi bylo slyšet tiché špitání, jak vstávala služba, a skutečné buzení bylo až na budíček v půl osmé. To už opravdu dlouho nepamatuji. Asi včera ta cesta byla skutečně náročná.

Ale potom už probíhal táborový den jako podle not – kilometrový výběh na rozcvičku; jako obvykle se vepředu drželi ti nejmladší, ale všichni doběhli včas (zatím), snídaně, svolání vedoucích a rozdání map. Stejně jako každý rok zahajujeme program samostatnou vycházkou družstev po okolí a zaznamenání všech orientačně významných bodů, které by se mohly objevit v nějakém tom orienťáku.

Družstva vyrazila a do svačiny skutečně stihla prozkoumat okolní krajinu nejen kolem Kancléřského rybníka, ale najít i všechny posedy v okolí a dokonce ohniště, o kterém jsem ani nevěděl. Vše bylo pečlivě zakresleno do map a popsáno a po svačině se všichni sesedli v jídelně a vybarvovali nafasované mapy. Pro vedoucího úplná idyla!

Za odměnu jsem o den dříve oproti programu vyvěsil první Intelektuální rozcvičky, jako vždy pro tři kategorie. Začal jsem s trochu mírnějšími úkoly, i když ne úplně jednoduchými, a říkal jsem si, že tak hodinku by mohly vydržet. Ale jako každý rok jsem podcenil inteligenci našich dětí, navíc silně podporovanou hamižností, protože úspěšné vyřešení rozcviček hodnotím až třemi plichtíky. Inu, do odpoledne dvě mladší kategorie vyřešily čtyři úkoly. A nebyly to úplně primitivní otázky, například úkol

Jsou dány čísla
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Najdete chybu?

vyřešil Kuba Outlý za pár minut. Nestačil jsem vyplácet plichtíky úspěšným řešitelům. Nahrabal si překvapivě Vojta Kaštovský, vydělali si také osvědčení vševědové Matěj Nejedlý a Kuba Outlý. Ale i ti menší si přišli na nějaké ty chechtáky, třeba Andrejka a Anička. A namlsaní řešitelé stále chodili s požadavky na další úkoly.

Naštěstí se ještě před obědem udělalo vedro a mohli jsme s celým táborem vyrazit ke Kancléřskému rybníku otestovat kvalitu vody. Nebyla špatná, docela teplá, a na to, že se tam přikrmují ryby, byla docela čistá. Dno od hráze klesalo docela rychle, tak jsem chvíli stál na břehu a pečlivě porovnával počet ponořených dětských hlaviček s počtem vynořených dětských hlaviček. Ale ukázalo se, že všichni umějí dobře plavat a kromě toho se drželi celkem blízko u hráze, takže v případě potopení by mohli po dně doběhnout na břeh.

Také se vysvětlily ty výstřely, které jsme od rána slyšeli v táboře. Nejdřív jsme tipovali myslivce nebo blízký lom, ale ukázalo se, že to je jakési zařízení na plašení rybožravých ptáků na rybníku, práskalo to každých pět minut hned vedle nás z boudy na hrázi a nutno říci, že jsme svým koupáním také notně přispěli k plašení všeho živého v našem okolí.

Vrátili jsme se do tábora, kam mezitím přijel Pavel Novák, který hned začal organizovat lehký orientační závod. A zorganizoval to skvěle, ani se nemusel zvednout od stolu v jídelně: ukázal na mapě vedoucím družstev, kam mají pověsit kontroly. A tak si vedoucí sami postavili orientační závod, takzvaný Kolíčkový, protože místo kontrol visely na papírech barevné kolíčky.

Po obědě jsme to odstartovali – byl to v podstatě hvězdicový štafetový orienťák, protože z každého družstva vždy běžel jeden člen pro jeden kolíček barvy svého družstva. S těmi úplně malými běželi vedoucí, ale většina závodníků věděla přesně, kam mají běžet, a mnozí ani nepotřebovali mapu. Vyhrálo družstvo Tomáše o pár vteřin před družstvem Honzy, třetí byli Trilobiti Edity a čtvrtí Pirani Báry Brckové.

Pak bylo zase vedro, tak jsme testovali kvalitu vody řeky Černé pod táborem, kde je z kamenů postavená malá přehrada. Podle toho, jak tam děti dováděly, byla i zde kvalita vyhovující.

Po svačině bylo třeba také přiložit ruce k dílu, protože nejen hrami a koupáním živ je táborník. Bylo třeba nanosit dříví na táborák. Sice v okolí „nerostou“ žádné soušky, ale našli jsme spoustu větví a rozřezaných kmínků z probírek a natahali jsme k ohništi velkou hromadu suchého dříví.

Ještě jsme s velkými kluky začali stavět hřiště na ringo a volejbal, ale vyrušilo nás troubení Dáši k večeři. Tedy ne, že by Dáša sama troubila, ale našla v táborových věcech takovou tu fotbalovou fandicí trubku, která skvěle nahrazuje Píbovo volání „Žrasóóó!“

Po večeři konečně přijel David Czepiec, tak jsme ještě chvíli seděli s jeho rodiči před kuchyní a povídali. Od ohniště, kde se mezitím sešli všichni táborníci, se začalo ozývat skandování „Láďo, Láďo!“, to protože už se nemohli dočkat první oficiální výplaty plichtíků. Nedalo se nic dělat, vzal jsem svoji přenosnou banku a šel jsem vyplácet. Na to, že zrovna skončil první táborový den, toho bylo dost. Za cestu na tábor jsme přiznali 5,- pl, za dříví 2,- pl, služba dostala 3,- pl. Odměnil jsem taky ten orienťák a najednou někteří měli přes 10 plichtíků.

Jenže pak začaly úplné orgie tiskových chyb. Abych to vysvětlil, každý rok se na plichtících objevují malé odchylky v grafickém provedení. Kdo takovou najde, dostane dvojnásobek nominální hodnoty.

V minulosti se mi už stalo, že plichtíky s chybami byly v balíku peněz pohromadě, takže někteří šťastlivci dostali při výplatách do rukou prakticky zlatý důl. Letos jsem nenechal nic náhodě a důkladně jsem plichtíky s chybami promíchal s ostatními. Ale jakmile nadšený Matěj ohlásil první nalezenou chybu na jednoplichtíkové bankovce, nahrnula se ke mně horda plichtíkůchtivých táborníků mávajících těmi chybovými plichtíky. Pak se ještě objevila chyba na dvouplichíkovce a orgie vyvrcholily. Některé chyby (můžu prozradit, že na jedno- a dvouplichtíkovce jich je po šesti) už byly úplně vypotřebovány.

Šťastný Matěj odcházel od ohně s 22 plichtíky a hrdě se označoval za nejbohatšího muže tábora. Ale i mnoho ostatních dětí odcházelo s pěkným paklíkem peněz.

To už se pomalu stmívalo a navíc přišla Dáša se zprávou, že se k nám žene nějaký déšť s bouřkou, tak aby si děti šly uklidit venkovní věci a hlavně zavřít stany. A skoro okamžitě začalo trochu krápat, takže děti nebylo třeba zvlášť pobízet.

Teď docela vydatně prší, ale zatím nikdo nepřišel, že mu teče do stanu, tak snad noc proběhne v suchu.

Dobrou noc

Napište komentář

Dnes je
Pátek, 19. dubna 2019
Hledání
Zprávičky
Poslední zprávička
před 2 dny, 1 hodina
 
 • Pavel N : Zítra je prázdninový trénink v 10.00 na stadionu, zejména tyče s Bohoušem.
 • Pavel N : MČR v půlmaratonu Alois Kuna 55. za 1:19.03,z Jč kraje byl 3.
 • Pavel N : Pozor, byl vyměněn zámek u bočního skladu (překy)! Nyní jeden klíč!
 • eLBa : Připomínám,že je možnost pátečního tréninku 12.4. ve Sportovní hale-v čase 16:30 až 18:00 hod.V rámci SKP-čka. Trénink vede Michal R.
 • Pavel N : Dnes v tisku;Baronová, Novák na VH ČAS za 4DV
 • Michal Rybák : LODM 2019 - co se bude ještě řešit: dresy/velikosti a kontakty na děti/rodiče pro další informace
 • Michal Rybák : LODM 2019 - repre akce JČ kraje: z našeho oddílu jsou nominováni Marek Kuna, Lukáš Vacek a Jan Stejskal; o víkendu 6.-7.4.2019 proběhne soustředění atletů v ČB; sraz pro děti je v sobotu 6.4.2019 u VŠ kolejí K2, v 9:00. Ukončení je pak předpokládáno v neděli 7.4.2019 v 15:30 u sportovní haly. Soustředění je včetně přespání všech atletů i vedoucích vč. místních, zajištěno je plné stravování a tréninkové bloky 2x v sobotu a v neděli + se budou řešit
 • Pavel N : Dnes je trénink od 16.15 na stadionu 4Dv. V pátek 5.4. po dohodě trénink od 16.00.
 • Pavel N : Své školy dobře reprezentovala i Kačka Ž,Barča B,Verča V,Eliška J i Marie B.A též David C.
 • Pavel N : Barbora Havlíčková nejlepším dívčím výkonem pomohla k vítězství Gy Vimperk v Junior maratonu
 • Pavel N : V pátek 29.3. po dohodě trénink není ani venku,ani v O.Nedbala !
 • Pavel N : Dnes je trénink od 16.15 na stadionu 4Dv.
 • Pavel N : Barbora Havlíčková je tváří IGY.Mysl je víc než fyzická kondice.
 • Pavel N : KP přespolní běh–Tábor – areal Komora, sobota 23.3..2019 autobusem v 8.00h, ulice M. Horákové, MHD č 1,4
 • Pavel N : Dnes je trénink od 17.30 v koridoru. Já nebudu u stadionu 4Dv.
 • Pavel N : V koridoru SH, pátek 22.3. již od 18.00 (KIN není).Předtím v O.Nedbala od 16.00vede Baronová
 • Pavel N : Počasí je vrtkávé a tak bude v koridoru SH, pondělí 18.3. od 18.15 .Předtím v Máj 2 od 16.10 .
 • Pavel N : Famózní sezonu OPA Cupu završila Bára Havlíčková vítězstvím v posledním individuálním závodě a raduje se tak i z celkového triumfu v seriálu a my s ní.
 • Pavel N : V koridoru SH, pátek 15.3. již od 18.30 (schody).Předtím v O.Nedbala od 16.00
 • Pavel N : Dnes je trénink od 17.30 v koridoru.Já budu v 17.05 u stadionu 4Dv.
 • Pavel N : V koridoru SH, pondělí i dnes 11.3. od 18.15 .Předtím v Máj 2 od 16.10 .
 • Pavel N : Pátek 8. března v O.Nedbala od 16.00 ,vede Michal a Majda.
 • Pavel N : Dnes je trénink od 17.30 v koridoru.Já budu v 17.05 u stadionu 4Dv.
 • Pavel N : Česká běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková ovládla oba závody kontinentálního poháru OPA ve švýcarském Le Brassus
 • Pavel N : Naše nejmenší atletka má titul Miss sympatie VC SK Čečova «odkaz»
 • Pavel N : Pátek 1. března v O.Nedbala od 16.00 ,vede Baronová.
 • Jakobi : Dobrý den, na 2.3. by jsem chtěl přihlásit Magdalenu Jakobi. děkuji moc. Martin Jakobi
 • Pavel N : Lukáš Vacek byl vybrán na 60m, MČR ŽACTVA V OSTRAVĚ 2.3.2019 v 15.00
 • Pavel N : Ve středu 27.2.není trénink v koridoru,ale na 4Dv od 16.30 !!!
 • Pavel N : 24.2.2019 na MČR do Prahy štafetu 4x200m Odjezd v 10.30 ulice Horáková, MHD
 • Pavel N : Lucie Hendrychová i naše atletka 2x třetí na SP ve slalomu v Itálii,blahopřej eme.
 • Pavel N : V koridoru SH, pondělí 18. února od 18.15 .Předtím v Máj 2 od 16.10 ,vede Baronová.
 • Pavel N : V koridoru SH, pátek 15. února již od 18.30 (schody).Předtím v O.Nedbala od 16.00 ,vede Baronová.
+ -
Nejnovější komentáře
Termínovka
Duben 2019
P Ú S Č P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC
Nejbližší akce
Počet návštěvníků
 • 313835Celkem:
 • 1573Za měsíc:
 • 628Za týden:
 • 74Včera:
 • 44Dnes:
 • 0Online:
Přihlášení